Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Muži zákona riešili krádeže i sexuálne zneuživanie

Zemplín je bezpečnejší, tvrdia policajné štatistiky

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

ZEMPLÍN. Kriminalita na východnom Slovensku klesá. Tento trend sa odrzkadľuje aj na štatistikách v zemplínskom regióne.

Platí to aj o hornozemplínskych okresoch Humenné, Mezdilaborce či Snina.

Hoci aj v nich sa v poslednom čase vyskytli bizarné krádeže.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte počas zimy jeden Medzilaborčan rozbil sklo na dverách predajne a so sebou si vzal 9 detských plienok.

Muž z Humenného zase spred dverí bytového domu ukradol osem párov topánok.

Celkovo kriminalita klesla. Kým pred desiatimi rokmi zaznamenali policajti v Prešovskom kraji 10 699 prípadov a objasnili z nich 6 107, tento rok ich bolo 4 446, objasnených 2 898.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vraví polícia

„Prijaté opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie za účelom zníženia kriminality a zvýšenia objasňovania trestnej činnosti vyplývali z dôsledných analýz nápadu protiprávnej činnosti, jej štruktúry a dynamiky.

Prečítajte si tiež: Na východe je bezpečnejšie. Tvrdia policajné štatistiky Čítajte 

Na ich základe bol výkon služby policajtov plánovaný do miest predpokladaného nápadu trestnej činnosti, miest, kde sa mohli zdržiavať páchatelia trestnej činnosti, nachádzať sa veci pochádzajúce z trestnej činnosti. Výkon služby bol posilňovaný v čase poberania sociálnych dávok a počas konania rôznych športových a kultúrnych podujatí.,“ konštatovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

SkryťVypnúť reklamu

Jej kolegyňa z Košického kraja Jana Mesárová ju doplnila:

„Komunikácia občan – polícia, vyspelosť techniky a metód spôsobu ochrany svojho majetku samotnými občanmi, prevencia a vhodná logistika práce zo strany polície na úseku jednotlivých služieb, komunikácia v médiách a na sociálnych sieťach prednášky pre verejnosť a školy, legislatívny proces zo strany štátu a Európskej únie - tvorba opatrení, noriem a zákonov, ktoré pozitívne ovplyvňujú daný ukazovateľ), zvyšovanie životnej úrovne občanov, to všetko prispelo k poklesu kriminality na úseku majetkovej trestnej činnosti.“

Bezpečnejšie Michalovce i Sobrance

Aj Michalovce bezpečnejším mestom. Podľa štatistík je v meste menej krádeží, podvodov aj dopravných priestupkov. Situácia sa zlepšuje i v Sobranciach.

Prečítajte si tiež: Ako je to s kriminalitou na východe? Píšu Zemplínske noviny Čítajte 

„Problémy sa nevyriešia z večera do rána,“ tvrdí náčelník Mestskej polície v Sobranciach. V meste sú im veľmi nápomocní aj samotní obyvatelia, ktorí často sami nahlasujú podnety či sťažnosti.

Polícia tvrdí, že za lepšími výsledkami je aktívnejšia spolupráca mestských a štátnych policajtov, rozsiahle preventívne opatrenia a akcie. Nápomocné sú aj kamery v meste a efektívnejšie prerozdelenie policajných obvodov – rajónov.

Mestská polícia (MsP) v Michalovciach zaznamenala vlani spolu 2223 priestupkov, čo je oproti predošlému roku výrazne nižšie číslo.

Pre porovnanie v roku 2016 riešili mestskí policajti 2893 previnení, v roku 2015 zaznamenali 3301.

Prečítajte si tiež: Čo sa ukrýva za nižšími číslami kriminality? Čítajte 

„Pokles počtu zistených priestupkov hodnotíme ako pozitívny ukazovateľ. Myslím, že to bolo zapríčinené tým, že naše hliadky dennodenne monitorujú ulice, máme mesto rozdelené do siedmich služobných obvodov,“ vysvetlil jej náčelník Dušan Šanta s tým, že prípadné vzniknuté situácie okamžite riešia.

Ďalším dôvodom, prečo došlo k spomínanému zníženiu, je podľa neho preventívna činnosť, na ktorú MsP kládla aj v predchádzajúcich rokoch pozornosť. „V roku 2017 bolo realizovaných okolo 50 prednášok, na ktorých sa zúčastnilo približne 3500 žiakov a študentov, ako aj seniorov,“ zdôraznil.

Sexuálne zneužívanie i detská pornografia

Podľa Šantu je za lepšími výsledkami aj aktívnejšia spolupráca mestských a štátnych policajtov.

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Zemplín

Spolupráca štátu s UNIPHARMOU sa osvedčila a počas pandémie ukázala ako spoľahlivá. Napriek tomu zákonodarcovia uvažujú o zmene, nad ktorou visí množstvo otáznikov, vládnu pochybnosti.


14 h
Ilustračná fotografia.

Susedské spory môžu narobiť mnoho nepríjemností, veľa ľudí zažíva so susedmi doslova peklo. V poradni MY novín prezradíme, ako ich riešiť


4. aug
Aneta Parišková sa cíti dobre aj v USA, kde pracuje a vychováva dcéry jej manžel Miroslav.

Na konkurz do Markízy ju dotlačili rodičia.


2. aug

Najbližší týždeň nájdete vo všetkých tituloch MY na Slovensku vložený časopis, ktorý na 20 stranách prináša množstvo zaujímavých a užitočných informácií o možnostiach, ako stráviť slovenskú dovolenku.


29. júl

Už ste čítali?