Pekné počasie láka do prírody, ako zvládnuť túru?

Navštívili sme náš najvýchodnejší národný park - Poloniny.

Kamenná lúka v Poloninách.Kamenná lúka v Poloninách. (Zdroj: Jakub Bobovič)

NOVÁ SELDLICA. Prvé jarné slnečné lúče, prebúdzajúca sa príroda, či chuť niekam si vyraziť a zabudnúť na starosti všedného dňa.

Jar prichádza na hory neskôr

To všetko sú lákadlá či pohnútky, ktoré priam vábia stráviť deň v horskom prostredí.

S príchodom jarnej rovnodennosti, sa zo zimného spánku pomaly ale isto prebúdzajú aj hotelové či reštauračné zariadenia.

Inak tomu nie je ani v našom najvýchodnejšom národnom parku - Poloninách

Kým lúky a háje nad obcami Národného parku už dýchajú jarou, vo vyššie položených miestach je stále sneh.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlo, že na horách trvá zima o niečo dlhšie, tu platí dvojnásobne.

Láka najmä najvýchodnejší bod, výhľadmi ho však tromfne Kamenná lúka

Jednou z obľúbených turistických trás je aj výstup na najvýchodnejší bod Slovenskej republiky - Kremenec (1 221,0 m n. m.).

Túra z Novej Sedlice na Kremenec, ktorá vedie po červenej značke, cez Stužický prales, trvá pri ceste tam aj späť, za ideálnych poveternostných podmienok, zhruba sedem hodín.

Kremenec, patrí v Poloninách k najvyhľadávanejším turistickým cieľom, ktorý chce väčšina turistov zdolať len kvôli tomu, že je najvýchodnejším bodom Slovenskej republiky.

Na samotnom vrchole, ktorý sa nachádza bezprostredne pri hraniciach troch štátov, Slovenska, Poľska a Ukrajiny, sa nachádza stĺp, na ktorom sú emblémy troch susediacich krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Výhľady z vrcholu však nie sú prakticky žiadne.

V Poloninách sa nachádzajú aj iné, menej známe vrcholy, z ktorých je o niečo krajší výhľad. Jedným z nich je aj Kamenná lúka.

„V Národnom Parku Poloniny sa turista smie pohybovať, iba po značených turistických chodníkoch. Pokiaľ ide o pralesy, je teda najlepšie využiť červenú značku z Novej Sedlice na Kremenec a potom ďalej pokračovať po slovensko - poľskej štátnej hranici na Kamennú lúku, odkiaľ su panoramatické výhľady na tri štáty, ktorých hranice sa stretávajú na Kremenci. Osobne sa rad vrátim po tej istej trase, naspäť, svetlo sa otočí a prales Stužica je pri zostupe ozaj úchvatný," vraví na úvod Róbert Karovič, ktorého tunajší kraj uchvátil na toľko, že ho navštevuje pravidelne a kúpil si tu aj nehnuteľnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež má v lesoch v oblasti Polonín odchodené veľké množstvo kilometrov a terén tak pozná veľmi dobre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo všetko si treba zbaliť na túru?

Pri výstupoch do hôr zohráva veľkú rolu aj vlastná kondícia. Pri plánovaní akéhokoľvek výstupu v Poloninách, treba rátať s tým, že na Vás čaká členitý terén.

Akú obuv teda treba zvoliť do náročného členitého terénu, ktorý na turistov v našom najvýchodnejšom národnom parku čaká?

Do povinnej výbavy treba zaradiť vysoké kožené turistické topánky, trekingové palice, dostatočné množstvo tekutín a jedla, náhradné oblečenie, čelovku a v zimných mesiacoch, v závislosti od terénu, aj snežnice alebo mačky.

Robert Karovič

„Samozrejmosťou by mali byť vysoké kožené turistické topánky. Tie dobre fixujú členok, noha je viac v bezpečí a zároveň sa tým predchádza nebezpečným úrazom. Topánky treba pred túrou navoskovať, pretože na úsekoch, kde je vysoká tráva, stačí pár metrov a nenavoskované topánky vám premoknú," pokračuje ďalej Karovič.

Čo ďalšie si treba vziať so sebou?

„K dôležitej súčasti výbavy patria aj palice, či už trekingové, alebo obyčajná lieska. Pomáhajú pri preskakovaní potokov, prípadne mokradí. Akonáhle má nastať pád, palice vám pomôžu. Taktiež nám pomáhajú pri stúpaní a klesaní," vraví na margo výstroj skúsený turista.

Ak k tomu v zimných mesiacoch prirátame snehovú pokrývku, túra je ešte o niečo náročnejšia a povinnou výbavou by tak mali byť snežnice, prípadne mačky, v závislosti od terénu. Pravidlom je aj fakt, že čo počas jari, leta a jesene trvá určitý čas, v zime trvá raz toľko.

„V zime sa často stáva, že značka je pod vrstvou nafúkaného snehu, prípadne námrazou. K povinnej zimnej výbave by mali okrem snežníc prípadne mačiek patriť aj spoľahlivá čelovka. Niekedy sa stáva, že stopy na chodníku po turistoch sú pod snehom a vtedy treba postupovať veľmi opatrne," pokračuje ďalej, ako sám seba nazýva, účastník lesnej premávky.

Dôležitou súčasťou toho, čo si so sebou zbalíme, by mala byť aj voda.

„Nesmierne dôležité sú tekutiny, obzvlášť v letných mesiacoch, kedy je potrebné mať so sebou minimálne tri litre vody. Čo sa týka železnej energetickej zásoby, ja mám so sebou vždy slaninu a horkú čokoládu. Ak sa rozklepú kolená, vždy pomáhajú."

Pozor si treba dávať aj v prípade, ak nastane prietrž mračien, prípadne búrka.

„Ak začne pršať, netreba hneď používať pršiplášť. Vnútri sa totiž začnete potiť a ľahko sa dehydrujete. Taktiež si treba chrániť batoh, aby vám nepremokli náhradné veci, ktoré v ňom máte. Jednou z mojich fínt, ako predísť tomu, aby som zmokol, je to, že som si na batoh s objemom 45 litrov, kúpil pláštenku na batoh, ktorý má objem 90 litrov. Vrch si prehodím cez hlavu a ramená, spodok zase zatiahnem v dolných rohoch batoha, trochu sa zohnem a voda mi steká po bokoch a zo spodku sa luftujem."

Po náročnej túre sa vám príroda odmení

Poloniny sú známe svojou odľahlosťou a taktiež tým, že do nich neprúdia húfy turistov, ako povedzme do Vysokých Tatier.

Čo všetko ponúka tamojšia príroda ľuďom, ktorý sa rozhodnú tento malebný kraj, navštíviť a aká je možnosť, že človek vo voľnej prírode spozoruje niektoré zo zvierat, ktoré obývajú Národný park?

„V Poloninách je najmenej ľuďmi osídlený región na Slovensku. Je tu najmenšia hustota obyvateľstva a teda, zver tu má veľa priestoru na to, aby sa ľuďom vyhla. Stačí, ak sa človek ráno osprchuje a použije pri tom šampón, zver to hneď cíti. Je dôležité napáchnuť lesom. Ak máte možnosť stretnúť zver na turistickom chodníku, prípadne popri ňom , je to vzácnosť. Stáda sa veľmi skoro za brieždenia a neskoro za šera chodia napojiť k prameňom. Ak človek veľmi túži po krásnych fotografiách zvery, stane sa, že celý deň neuvidí nič, možno tak žabu. Veľmi hustá vegetácia zver chráni a tá si počká, kým prejdete a oddychuje ďalej. Iná situácia je napríklad v zime, kedy je sneh, na lúkach a v okolí dedín sa dá stopovať v snehu. Podľa hĺbky a hrúbky stôp si iba domýšľate, aké majestátne zvieratá tu žijú."

Plánovať treba dopredu, aj s pomocou mapy

Plánovať túru treba začať s predstihom niekoľkých dní. Do akej miery si treba naštudovať terén, či podmienky, ktoré v danej oblasti panujú?

„Nutnosťou je mapa daného územia a to klasická, papierová, ktorú si vieme zložiť. Je na nej vidno presný pomer vzdialenosti s nemennou mierkou. Zároveň je potrebné si rozložiť sily a je potrebné, aby sme túru zvládali nielen v nohách, ale aj v hlave."

Ak nastane krízová situácia, netreba spanikáriť

Nie vždy ide všetko podľa predstáv a tak ako si naplánujeme.

Je nesmierne dôležité mať uzatvorené horské poistenie a taktiež mať pri sebe mobilný telefón, v ktorom je dobré mať nainštalovanú aplikáciu Horskej záchrannej služby.

Róbert Karovič

Na horách to platí dvojnásobne. Špecifické prostredie, časté zmeny počasia, či nepredvídateľné pády, ktorých následkom sú zranenia.

To všetko môže pri vysokohorskej turistike nastať. Preto je pravidlom číslo jeden, mať uzatvorené horské poistenie.

Vďaka nemu ste v prípade zranenia a zásahu horskej služby krytý, inak by ste museli za zásah zaplatiť z vlastného vrecka.

„Tak ako ste spomenuli, nesmierne dôležité, je mať uzatvorené horské poistenie. Ak už pri turistickom výstupe nastane krízová situácia, čo sa stáva najčastejšie, ak turisti stratia značku, je potrebné sa vrátiť k poslednej značke."

Čo ak by to však nebolo možné? Napríklad v zime a za šera?

„Ak by takáto situácia nastala v zime a za šera, taktiež je potrebné v kľude počkať, nabrať sily, upokojiť situáciu a vrátiť sa po vlastných stopách na miesto, kde ste si boli istý cestou. Je potrebné zachovať kľud a rozvahu a zároveň sa netreba stresovať plynutím času."

A čo výdobytky modernej technológie? Do akej miery môžu byť v lese nápomocné?

„Kvôli bezpečnosti je dobré mať v stopercentnom stave mobilný telefón a mať v ňom nainštalovanú aplikáciu Záchranka, podľa ktorej Vás Horská záchranná služba vie lokalizovať. Ak máte možnosť pri orientácii použiť navigáciu, prípadne aplikácie s mapami, je to pomôcka. Zároveň sa však môže stať, že nastanú komplikácie a navigácia zlyhá, preto by som sa na to nespoliehal."

Minimálne dvaja až traja. Mýtus alebo pravidlo?

Kým dnes je čoraz viac v móde sólo cestovanie, na horách to platiť nemusí.

Ak sa jednému z dvojice či trojice niečo stane, ostatní môžu ísť po pomoc, prípadne mu ju sami zaobstarať.

Je teda potrebné chodiť vo väčšom počte, prípadne ako dobre treba poznať terén, aby človek mohol v Poloninách vyraziť za dobrodružstvom aj sám?

„Ak sa človek cíti na to, že môže ísť aj sám, na značené chodníky, kde chodí minimum turistov, hurá do toho. Človek keď je sám, má čas na premýšľanie a objavovanie vecí vo svojom vlastnom tempe. To je tá výhoda sólo turistiky, " uzatvára Róbert Karovič.

Najčítanejšie na My Zemplín

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
          2. Na zdraví záleží
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 172
          2. Každý piaty zomrie 8 993
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
          4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 332
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 804
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 806
          1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
          2. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
          3. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
          4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
          5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
          6. Tupou Ceruzou: RTVS
          7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
          8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
          1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 223
          2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 632
          3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 723
          4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 673
          5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 780
          6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 160
          7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 385
          8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 779
          1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
          2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
          3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
          4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
          5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
          6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
          7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
          8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu

          Hlavné správy z MY Zemplín

          Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


          Ilustračná fotografia.

          V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


          Ilustračná fotografia.

          Anketa k prezidentským voľbám 2024.


          Prečo sa nepochváliť niečím, čo je nám vzácne? Tatry sú našou veľkou pýchou, takou, ktorú v každej krajine rozhodne nenájdete.


          1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
          2. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
          3. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
          4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
          5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
          6. Tupou Ceruzou: RTVS
          7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
          8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
          1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 223
          2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 632
          3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 723
          4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 673
          5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 780
          6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 160
          7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 385
          8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 779
          1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
          2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
          3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
          4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
          5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
          6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
          7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
          8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

          Už ste čítali?