BAČKOV. Pred šiestimi rokmi vznikla spoločná myšlienka obce Bačkov na realizáciu rezbárskych dní.
Bola to najmä výzva pre domáceho rezbára Jána Kešeľa, ktorý sa tomuto koníčku venuje už desiatky rokov. Výsledok prác je rozložený na malom námestí Bačkova, ale aj po obci pod Slanskými vrchmi.
Od piatka (30. 8.) do soboty (7. 9.) večera spracovávalo päť skupín rezbárov v Bačkove (okr. Trebišov) svoje najnovšie diela. Šiestym bol domáci Ján Kešeľ.
Aj so stálicami
Každý rok pracujú na vyrezávaní iného motívu. Tohto roku témou boli lavičky s rozprávkovým motívom. A zdá sa, že sa vydarili.
Jozef Nemčík, starosta obce, vraví, že už majú svoje určené miesto, najmä tam, kde sa najviac pohybujú deti. Ale, samozrejme, použiť ich môže každý, kto Bačkov navštívi, zvyčajne sú to aj turisti, ktorí často navštevujú Bačkovskú dolinu a prírodu Slanských vrchov.
Už pravidelným účastníkom rezbárskych dní Bačkova s názvom Odklínanie dreva býva rodina Jarkovcov, najmä otec a syn Jarkovci zo združenia Art Čičava.
V obci po nich už zostala významná stopa kreativity spracovaného dreva. Ale i Pavol Tomko z Nového Ruskova, Dušan Antolik zo Sniny, Blažej Šiplák z Trebišova a Vlado Kuzma z Humenného doteraz významne prispeli k umeleckému zovňajšku tunajšej obce.
Zručnosti malých školákov
Návštevníci tejto významnej neopakovateľnej regionálnej aktivity v Bačkove však majú možnosť stretnúť sa i s ďalšími sprievodnými programami domácich organizátorov.
Už neodmysliteľne sem patrí možnosť vidieť v bačkovskom múzeu archívne kúsky ľudovej kultúry a zvykov z celého Zemplína. Tohto roku k umeleckému rázu celého podujatia prispela aj výstava obrazov manželov Márie a Juraja Kováča z Lastomíra, ktorí mali doposiaľ už 11 samostatných výstav. Záľubou Márie, ktorá sa tomu venuje iba niekoľko rokov, sú najmä kvety. Avšak Juraj zobrazuje predovšetkým unikátne zákutia mestskej architektúry.
Vo výstavnej sieni sa vynímali aj ručné práce Aleny Bartovej. Kreatívny charakter nadobudli rezbárske dni zapojením nadaných mladých domácich, zrejme nastávajúcich umelcov zo základnej umeleckej školy.
V rámci tvorivých dielní ukázali svoj talent a zručnosti najmä malí školáci, ktorých práce obdivovali všetci prítomní.
