BYSTRANY V obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves aj vďaka podpore eurofondov otvorili v roku 2015 jedno z komunitných centier.
Samospráva na rekonštrukciu bývalého obecného úradu, kde centrum momentálne sídli, získala zdroje z fondov Európskej únie.
„Konečne sme začali využívať európske zdroje efektívne a zodpovedne, 60 komunitných centier otvárame dohromady, slúžiť budú na integráciu Rómov, a to je príklad, ako sa dajú využívať eurofondy v prospech riešenia rómskeho problému na Slovensku,“ konštatoval vtedy Peter Pollák, teraz už poslanec europarlamentu.
V súčasnosti sa viac ako dvadsať obcí a miest v Košickom samosprávnom kraji aktívne zapája do výstavby komunitných centier.
Vďaka eurofondom sa na Slovensku vybudovalo viac ako sto komunitných centier, najmä na území, kde je zvýšený podiel rómskej populácie, pričom dokopy bolo investovaných okolo 30 miliónov eur. Na výstavbu prvých 60 centier bolo pridelených 12 miliónov eur.
„Komunitné centrum je nástroj na to, aby sme mohli pracovať denne s rómskymi deťmi, mládežou i dospelými. V týchto centrách nájdu športové, vzdelávacie, kultúrne a osvetové aktivity a pomocou nich budeme vedieť pripraviť Rómov napríklad na pracovný trh,“ objasnil Pollák, ktorý sám pracoval v komunitnom centre, aj ich zakladal.
Centrá podporovali nadácie aj mestá
Prvá vlna komunitných centier na Slovensku vznikla ešte v 90. rokoch minulého storočia, boli podporované rôznymi nadáciami a občianskymi združeniami a mnohé z nich už zanikli. Tieto nové sa zakladajú s podporou štátu a kľúčovým partnerom sú obce a mestá. To dáva aj dávajú záruku, že komunitné centrá nebudú zatvorené po ukončení projektu, ale práca v nich bude pokračovať.
Podľa neho musia jednotlivé samosprávy prejaviť oveľa väčšiu zodpovednosť, ochotu a odvahu riešiť rómsky problém vo svojich komunitách.
„Pre nás je podmienkou, aby obec po skončení financovania projektu minimálne päť rokov pokračovala v prevádzkovaní centra,“ upresnil vtedy Pollák.
Platí to aj teraz. V Bystranoch zrekonštruovali starú budovu obecného úradu za 69-tisíc eur, z toho 59-tisíc eur bolo z dotácie a zvyšných 10-tisíc z rozpočtu obce.
Na obnove budovy sa podieľali aj obyvatelia komunity a zamestnanci sociálneho podniku. Práce trvali približne rok a počas tohto obdobia vymenili strechu, okná a celú budovu zateplili.
„Budovu starého komunitného centra sme ponúkli učilišťu v Bijacovciach, kde chodí veľa našich detí. Nové centrum sme otvorili preto, lebo je záujem zo strany najmä mladých ľudí sa niekde stretávať, robiť rôzne aktivity, vzdelávať sa a podobne,“ zdôraznil starosta Bystrian František Žiga.
