TREBIŠOV. Ostatné prípady v médiach nemilosrdného týrania malých detí až do bezvedomia a ohrozenia života, len potvrdzujú, že spoločnosť nemôže prehliadať ani takzvanú jednu výchovnú. Totiž nikdy nikto nestanovil v akých intervaloch tá jedna výchovná má prebiehať. A preto nečudo, že už i deti samotné začali na tyraniu upozorňovať. Ale nielen mádež by sa tým mala zaoberať.
Len nedávno sme si pripomenuli Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. Aj hlas trebišovských detí zo všetkých materských škôl sa ozýval predpoludním v telocvični ZŠ Pribinova na podujatí s názvom „BUBNOVAČKA - Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť“.
Rozbehlo ju pred piatimi rokmi Centrum Slniečko,n.o., člen Koalície pre deti Slovensko, ktoré sa problematike násilia na deťoch venuje už vyše 20 rokov. Tento ročník sa realizoval v spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch, ktoré je organizačnou zložkou ministerstva práce a ktoré na Slovensku zohráva kľúčovú úlohu pri realizácii konkrétnych systémových opatrení a riešení, zabezpečujúcich ochranu detí pred násilím.
V Trebišove podujatie organizovala Lucia Grajcárová, koordinátorka ochrany detí pred násilím pôsobiaca na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Učme deti násilie identifikovať
„Násilie je téma, ktorá nás sprevádza celým naším životom v rôznych podobách. Ovplyvňuje náš život a aj život našich detí. Deti sa čoraz častejšie stretávajú s ponižovaním, posmievaním, vylučovaním, či inými formami násilia, ale často sa problém odhalí, keď je už neskoro.
Preto je veľmi dôležité o násilí s deťmi primerane veku hovoriť, aby vedeli, ako ho môžu deti identifikovať, ako ho eliminovať, a kde sa môžu obrátiť o pomoc. Mnohí rodičia sa prekvapia, keď povieme, že s deťmi je potrebné sa o násilí rozprávať už v materskej škole, ideálne do 6/7 rokov, kedy si dieťa vytvára prvé vzťahové väzby v kolektíve mimo rodinu a blízkych, učí sa rozpoznať, čo je ešte v poriadku a čo už nie. Ten čas nesmieme prepásť,“ hovorí Mariana Kováčová, riaditeľka Centra Slniečko.
„Práve z dôvodu, že s deťmi je potrebné komunikovať už v období predškolského veku, sme si na Bubnovačku v Trebišove dovolili prizvať žiakov materských škôl. Pani učiteľky sa denne stretávajú s tým, že sa deti odstrkujú, nechcú si požičať hračky alebo sa jeden druhému vysmievajú, že majú škaredé oblečenie.
Je nevyhnutné správne zareagovať už na tieto signály a naučiť deti ako sa v danej situácii správať. Je viac ako žiaduce, aby sme deti počúvali aj vtedy keď nekričia“, -dodáva koordinátorka ochrany detí pred násilím Lucia Grajcárová.
Bubnovali aj hokejkami
„Sme radi, že toto podujatie dáva priestor tisíckam detí aj s podporou Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch. Prvý krok v boji proti násiliu musí byť ten, že si jeho existenciu pripustíme, najmä jeho množstvo a blízkosť. Bez našej aktivity a najmä odvahy bude násilie naďalej narastať.
Keď príde za vami nejaké dieťa a povie vám, že mu niekto ubližuje, tak vám napadne asi tisíc dôvodov ako tomu neveriť, ako to poprieť a ako sa vyhnúť tej situácii a tomu riešeniu. Možno že vám napadne, že to dieťa určite chce dosiahnuť takýmto spôsob nejaké výhody. Možno vám napadne, že asi sa doma pohádali s rodičmi.
Napadne vám, že veď tých rodičov poznám, veď toho páchateľa, ktorého dieťa označí poznám, a veď to je super človek a je fajn a určite by niečo takéto neurobil. Čo je ešte horšie, že vám napadne, že to dieťa si môže vymýšľať a že môže klamať. Aj takýto silný super je práve to násilie.
Nevieme ani zaručiť tomu dieťaťu, že všetko pôjde úplne hladko, ale vieme so stopercentnou istotou, že mlčanie a nehovorenie o tejto problematike a nehovorenie vlastne o násilí zabíja“, dodáva riaditeľka národného koordinačného strediska Mária Vargová.
Na Bubnovačke v Trebišove vystúpili predškoláci z Materskej školy Komenského, ktorí zaspievali pieseň s príznačným názvom BUMBOVAČKA. Žiačky SSOŠ DSA si pripravili skladbu s názvom Tri slová a s hudobným sólom na bicie všetkých rozohnil žiak ZUŠ Dominik Obrin.
Trebišov bol výnimočný aj tým, že okrem bubnovania aj hokejkoval. Hokejisti navštevujúci ZŠ Pribinova atmosféru poriadne rozprúdili v športovom rytme. Deti svoj zámer úspešne splnili a bubnovali čo im ruky a nohy stačili až tak, že ich nepochybne počulo celé Slovensko.