Začínal pod Kozákom, v budúcnosti možno bude právnikom. Karašovi sa Košice stali osudné

Do Čermeľa sa vrátil už trikrát. Aj naďalej však sníva o angažmáne v zahraničí.

Kamil Karaš (v oranžovo - čiernom) v súboji s obrancom Prešova Michalom Krajníkom.Kamil Karaš (v oranžovo - čiernom) v súboji s obrancom Prešova Michalom Krajníkom. (Zdroj: TASR)

KOŠICE. S prípravou na nový ročník II. futbalovej ligy začali počas uplynulého týždňa aj v Košiciach.

Žlto - modrí absolvovali prvý predsezónny tréning v piatok popoludní.

Trénerskému triumvirátu Fabuľa – Šinglár – Kello sa na prvom zraze pred novou sezónou hlásili všetci hráči, ktorí si na seba obliekali dres mužstva v uplynulej sezóne.

Chýbali iba Tumma, ktorý sa vrátil do Trnavy a Bavoľár, ktorý bude hosťovať v Humennom.

Naopak, na prvom zraze nechýbal Kamil Karaš.

Skúsený 29-ročný špílmacher si už v Košiciach čo to preskákal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S MFK či neskôr FC VSS Košice zažil viaceré vrcholy, ale aj pády.

Situáciu, kedy mužstvo stálo sedem mesiacov bez súťažného stretnutia, však ešte vo svojej kariére nezažil.

A to k tým siedmim mesiacom treba prirátať ďalšie dva, keďže druholigová súťaž odštartuje zrejme až na začiatku augusta.

„Na úvodný tréning sme sa už všetci veľmi tešili. Počas najbližších dní nás čaká testovanie a potom naberanie kondície a tiež prípravné stretnutia,“ prezradil na úvod rozhovoru pre týždenník MY Noviny východu rodák zo Starej Ľubovne.

Do prvého mužstva ho vytiahol Kozák

S menšími či väčšími prestávkami, ktoré strávil v Olomouci, Podbrezovej, Zlatých Moravciach či Lokomotíve Košice, je Kamil Karaš žlto-modrému dresu verný štrnásť rokov.

Nič by sa na tom nemalo meniť minimálne do konca tohto kalendárneho roka, kedy mu s klubom vyprší platný kontrakt.

Do Košíc prišiel bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska ešte ako 15-ročný.

Okrem futbalu sa venoval aj štúdiu, absolvoval športové gymnázium.

V seniorskom drese Košíc debutoval v sezóne 2009/2010. Do prvého mužstva ho vytiahol Ján Kozák starší.

Ešte predtým, ako mu dal príležitosť v ostrom ligovom stretnutí, skúšal ho v rámci tréningov a sústredení.

To prvé absolvoval so žlto - modrými počas zimnej prestávky v sezóne 2008/2009 v Turecku.

K nominácii mu pomohlo aj zranenie Erika Pačindu, jeho vtedajšieho hráčskeho kolegu. Na súpisku prvého mužstva sa však v zime ešte neprebojoval. Jeho šanca prišla počas leta.

„Prvé stretnutie za Košice som odohral v lete 2009. Bolo to proti Dunajskej Strede. Pamätám si na neho veľmi dobre. Zo začiatku som bol trochu nervózny, ale neskôr, po druhom či treťom dotyku s loptou som sa do zápasu dokázal dostať,“ spomína na svoj ligový debut Kamil Karaš.

Po tom, čo mužstvo vyhralo Slovenský pohár a kvalifikovalo sa do Európskej ligy, dostal okrem ligy šancu aj v stretnutiach druhej najprestížnejšej klubovej futbalovej súťaže na starom kontinente.

Okrem dvojzápasu proti Sarajevu naskočil aj do domáceho zápasu proti AS Rím.

Tréner Kozák v ňom dal okrem neho za nepriaznivého stavu šancu aj ďalším dvom – toho času mladým neskúseným hráčom – Lukášovi Janičovi a Urošovi Matičovi.

A hoci Totti najprv zvýšil na priepastných 1:3, mužstvo sa dokázalo zomknúť a vďaka dvom gólom Jána Nováka vyrovnať na 3:3.

„Zápas s Rímom bol pre mňa veľkým zážitkom. Nastúpil som do neho ako striedajúci hráč, navyše za nepriaznivého stavu. V závere sme však dokázali vyrovnať, aj preto mnou po zápase lomcovali skvelé pocity z toho, že sme niečo dosiahli, a zároveň potešili veľký počet fanúšikov, ktorí sa na tento zápas prišli pozrieť,“ dodáva ďalej Kamil Karaš.

Prvý a doposiaľ posledný zahraničný angažmán si vyskúšal v Olomouci

Po štyroch sezónach, kedy naberal rodák zo Starej Ľubovne ostrohy v najvyššej slovenskej súťaži, prišiel prvý prestup.

Došlo k nemu po tom, čo sa s vtedajším MFK nedohodol na pokračovaní spolupráce a necestoval s mužstvom ani na sústredenie do Rakúska.

Hoci záujem prejavilo hneď viacero klubov, upísal sa Olomoucu.

Zmluva znela na dva roky. Napokon si však na Hanej odkrútil iba jeden rok.

„Úvod v novom klube som mal viac-menej dobrý, neskôr, po zmene trénera, keď Kotulka nahradil Psotka, som nastupoval už iba za rezervné mužstvo,“ vraví Karaš na margo svojho pôsobenia v krajine našich západných susedov.

Za Sigmu odohral dohromady 13 stretnutí, zaznamenal 2 góly.

Mužstvo v danej sezóne vypadlo z najvyššej súťaže a to signalizovalo, že prví na odstrel budú legionári.

„Bolo to tesné, mužstvá pred nami, konkrétne Bohemians a Slavia, mali iba o bod viac. V klube sa po zostupe rozlúčili v prvom rade s drahšími a zahraničnými hráčmi.“

Podbrezová bola omyl, v Zlatých Moravciach pookrial

Po pôsobení v českom Olomouci zvažoval Kamil Karaš viaceré ponuky, prevažne zo Slovenska.

Pôvodne sa mal upísať Trnave, aj vplyvom zranenia však z dohody s ´andelmi´ zišlo.

„S mužstvom som trénoval dva týždne, odohral som aj nejaké prípravné stretnutia, napokon však z angažmánu zišlo. Na jednom z tréningov som sa zranil a odišiel som domov, kde som podstúpil vyšetrenie. Neskôr som sa ešte spojil s trénerom Jarábkom, avšak tým, že Trnava potrebovala hráča ihneď, keďže hrala aj v Európskej lige, angažovala napokon Brazílčana Clebera,“ dodáva Karaš na margo toho, že mu nevyšiel angažmán v slovenskom Ríme.

Neskôr, na konci augusta 2014, sa dohodol s Podbrezovou. Veľký faktor pri jeho príchode na Horehronie zohral tréner Jaroslav Kentoš, mimochodom, taktiež východniar.

V mužstve ešte pred svojím príchodom do kabíny poznal viacerých hráčov.

V Podbrezovej v tej dobe pôsobili aj ďalší bývalí Košičania, Juraj Hovančík, Peter Gál-Andrezly a Blažej Vaščák.

„Odchod do Podbrezovej hodnotím spätne ako zlé rozhodnutie. Nesadol som majiteľovi klubu. Od prvej chvíle som to tam mal ťažké a po polroku som tam skončil, za čo som bol aj rád.“

Po tom, ako mu podľa predstáv nevyšiel angažmán v Podbrezovej, podpísal polročný kontrakt so Zlatými Moravcami.

Prsty v jeho príchode mal opäť tréner z východu, dnes už, bohužiaľ, zosnulý Ladislav Totkovič.

„V Zlatých Moravciach sa mi vrátila stratená chuť do futbalu. Bol to pre mňa taký malý reštart. Podarilo sa nám spolu s mužstvom zachrániť v súťaži, dostal som aj viac priestoru. Polrok strávený vo ViOne hodnotím kladne.“

Aj napriek tomu, že patril k hráčom základnej zostavy a mužstvo splnilo hlavný plán – záchranu v súťaži, angažmán na Žitave si nepredĺžil.

„Do klubu prišiel slovinský manažér, ten nastavil inú filozofiu. Klub začal stavať na zahraničných hráčoch,“ dodal Karaš na margo toho, že jeho pôsobenie v Zlatých Moravciach trvalo iba polroka.

Návrat do VSS priniesol veľké sklamanie

To, že sa nám v sezóne 2015/2016 nepodarilo postúpiť, radím za jedno z najväčších, ak nie najväčšie sklamanie vo svojej doterajšej kariére

Kamil Karaš, futbalista

Pred sezónou 2015/2016 sa Kamil Karaš rozhodol pre návrat do Košíc.

Nie do MFK, kde začínal, ale do FC VSS. Jeho príchod do Košíc potvrdilo vedenie klubu na konci júna 2015. Podpísal zmluvu na 1 rok.

„Oslovila ma vízia klubu – prinavrátiť do Košíc najvyššiu súťaž. Chcel som pomôcť sebe aj mužstvu. Úvod pod trénerom Vukušičom sme mali veľmi dobrý. Boli sme favoritom, výsledkovo sme napĺňali predpoklady, ktoré do nás boli vkladané. V pohári sme napríklad vyradili Trnavu s množstvom skúsených hráčov.“

Klub s rovnakými akcionármi zmenil názov z MFK na FC VSS práve pred danou sezónou.

Napriek tomu, že nielen fanúšikovia, ale aj viacero hráčov si od tohto kroku vedenia klubu veľa sľubovalo, resty z minulosti Košičanov dobehli.

Jeden z ich bývalých hráčov a zároveň klubových veriteľov, srbský obranca Ivan Djokovič, riešil svoj spor o financie prostredníctvom disciplinárnej komisie FIFA.

Tá uznala jeho nároky ako oprávnené a na základe jej rozhodnutia následne športovo-technická komisia SFZ odrátala Košičanom v apríli 2016 tri body, ktoré im v konečnom účtovaní chýbali k postupu do najvyššej súťaže.

O ten ešte mohli zabojovať v záverečnom zápase sezóny, v stretnutí proti Pohroniu, ktoré sa však skončilo jednogólovou výhrou hostí.

„Druhá polovica sezóny, kedy došlo k zmene trénera a k odchodu viacerých hráčov, už nebola taká ideálna. To, že sa nám v danej sezóne nepodarilo postúpiť, radím za jedno z najväčších, ak nie najväčšie sklamanie vo svojej doterajšej kariére. Samozrejme, vplyv na tom, že sme nepostúpili, malo aj rozhodnutie ŠTK SFZ. K postupu nám chýbali práve tri odrátané body.“

Koketoval s Lecznou, napokon sa upísal Lokomotíve

Kým sezónu 2015/2016 nemožno hodnotiť z pohľadu košického VSS ako vydarenú, individuálne sa Kamilovi Karašovi vydarila.

Pravidelne nastupoval v základnej zostave, najprv trénera Vukušiča, neskôr Galka, odohral dohromady 32 stretnutí a zaznamenal v nich 11 gólov.

Vyhýbali sa mu zranenia, rovnako aj kartové tresty. Hral čisto. Žltou kartou bol napomenutý iba dvakrát.

Aj preto sa začalo hovoriť o záujme viacerých klubov, medzi ktorými bol napríklad aj český Zlín.

„Je pravda, že sezóna vo VSS bola z môjho individuálneho hľadiska vydarená. Ako prvý sa mi po sezóne ozval Zlín, ktorý vtedy viedol tréner Pánik. Bol som tam aj na skúške, odohral nejaké zápasy, po ktorých sa tréner vyjadril, že by ma do mužstva chcel. Následne sme dostali tri dni voľna, počas ktorých sa to malo vyriešiť, avšak miesto toho sa to celé naťahovalo, až to napokon padlo.“

Po tom, čo mu nevyšiel angažmán v Zlíne, ozvala sa poľská Leczna, toho času účinkujúca v Ekstraklase.

„Tento angažmán padol na dohode klubov. Trénoval som tam zhruba tri týždne, pomaly som sa do toho celého začal dostávať, avšak k dohode chýbali nejaké papiere z Košíc. Následne Poliaci aj z toho dôvodu, že sa to dlho naťahovalo, od môjho angažovania ustúpili.“

Po tom, čo mu to nevyšlo v Zlíne a Leczne, zamieril späť do Košíc, nie však do FC VSS, ale Lokomotívy.

„Blížil sa koniec prestupového obdobia. Nemal som veľmi na výber, a teda som kývol na ponuku Lokomotívy, kde ma zlákal tréner Albert Rusnák starší. Nebanujem, v Lokomotíve sa vytvorila skvelá partia hráčov, zväčša domácich – Košičanov, aj preto bola atmosféra v kabíne naozaj dobrá a pôsobenie v Loky som si užil.“

Pôsobenie v zahraničí ho aj naďalej láka

Nedávno som navštívil Maďarsko, kde ma oslovilo celkové zázemie a tiež štadióny. Prípadnej ponuke z tejto krajiny by som sa zrejme nebránil

Kamil Karaš, futbalista

Aktuálne začal Kamil Karaš prípravu v Košiciach a s druholigovým FC spája aj svoju najbližšiu futbalovú budúcnosť, pôsobenie v zahraničí je pre neho aj naďalej lákavou vidinou.

Doposiaľ má za hranicami Slovenska v životopise zapísaný iba rok v Olomouci.

Ako sme už spomenuli, s pôsobením v zahraničí v minulosti koketoval viackrát.

Absolvoval viacero skúšok, ako však sám hovorí, od skúšky k podpisu zmluvy je niekedy ešte veľmi ďaleko.

Spomedzi zahraničných klubov bol na próbe postupne v Liberci, Zlíne, Leczne a Mielci.

Aj napriek tomu, že mu to viackrát nevyšlo, angažmán v zahraničí nezavrhuje.

„Čo sa týka angažmánu v zahraničí, zaujímavou adresou by bolo Poľsko, kde som bol v minulosti blízko k podpisu zmluvy s Lecznou. Nedávno som navštívil Maďarsko, kde ma oslovilo celkové zázemie a tiež štadióny klubov účinkujúcich v najvyššej súťaži. Prípadnej ponuke z tejto krajiny by som sa zrejme taktiež nebránil. Momentálne som však v Košiciach a naplno sa sústredím na povinnosti spojené s pôsobením v FC Košice.“

Študuje na vysokej škole. Bude z neho právnik?

Nie je tajomstvom, že Kamil Karaš pochádza zo študovanej rodiny.

Jeho otec aj starší brat sú doktormi medicíny. Na štúdium sa dal aj on.

Na rozdiel od svojich blízkych rodinných príslušníkov však nebude medikom, ale právnikom.

„Navštevujem Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika. Štúdium na vysokej škole som pôvodne začal ihneď po skončení gymnázia, avšak vtedy to bolo náročné skĺbiť spolu s futbalom. Aj preto som si ho vtedy prerušil a venoval sa naplno futbalu. Teraz som sa však k štúdiu vrátil a musím povedať, že zatiaľ sa mi darí podľa predstáv,“ prezrádza na margo školských povinností Kamil Karaš.

V nasledujúcom školskom ročníku bude už tretiakom. Aj preto vyvstáva otázka, aká oblasť práva ho zaujíma.

„Zaujímavo znie napríklad také športové právo. Myslím si, že v tom by som mohol byť doma,“ dodáva na záver 29-ročný futbalista, ktorý je okrem iného aj členom Ligy na ochranu slovenských športovcov, ktorú vedie bývalý futbalista Košíc Róbert Jano.

Najčítanejšie na My Zemplín

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
          2. Na zdraví záleží
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 173
          2. Každý piaty zomrie 9 016
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
          4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 149
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 786
          1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
          2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
          3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
          4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
          5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
          6. Tupou Ceruzou: RTVS
          7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
          8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
          1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
          2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 489
          3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
          4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 676
          5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
          6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
          7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 435
          8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 838
          1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
          2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
          3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
          4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
          5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
          6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
          7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
          8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu

          Hlavné správy z MY Zemplín

          Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


          Ilustračná fotografia.

          V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


          Ilustračná fotografia.

          Anketa k prezidentským voľbám 2024.


          Prečo sa nepochváliť niečím, čo je nám vzácne? Tatry sú našou veľkou pýchou, takou, ktorú v každej krajine rozhodne nenájdete.


          1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
          2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
          3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
          4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
          5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
          6. Tupou Ceruzou: RTVS
          7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
          8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
          1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
          2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 489
          3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
          4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 676
          5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
          6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
          7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 435
          8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 838
          1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
          2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
          3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
          4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
          5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
          6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
          7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
          8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

          Už ste čítali?