SOBRANCE. Rodina Piskorových prežíva jedno z ich najťažších životných období. Ich najmladšej dcére Natálii (11), ktorej lekári v detstve diagnostikovali mozgovú obrnu, sa za posledné mesiace zdravotný stav rapídne zhoršil.
Zúfalá rodina totiž už nemá ako Natálke zabezpečiť potrebné rehabilitácie – pre nedostatok financií. Zdravotné poisťovne tieto rehabilitácie nepreplácajú.
Spočiatku nič netušili
Natálkina mama Jana (34) hovorí, že dievčatko sa narodilo ako zdravé dieťa. Lekári spočiatku nič netušili.
„Natálka sa narodila úplne zdravá, nemali sme žiadne podozrenie. Keď však mala šesť mesiacov všimla som si, že nereaguje ako ostatné bábätká. Ťažko dvíhala hlavičku a mala slabé telíčko,“ spomína na začiatky choroby.
Po absolvovaní niekoľkých neurologických vyšetrení sa Janine najhoršie obavy potvrdili. Lekári Natálke diagnostikovali hypotonickú formu detskej mozgovej obrny (DMO), kvôli ktorej sa Natálka nemôže samostatne hýbať. Odvtedy musí Natálka pravidelne cvičiť a posilňovať svalstvo.
„Každý deň cvičíme aj niekoľko hodín. Natálka je bojovníčka a má obrovskú chuť chodiť a normálne žiť. To však ale nestačí,“ hovorí zúfalá mama.
Mesačne 1200 eur
„Kým sme ešte boli schopní platiť dcérke rehabilitácie, bolo vidno značné pokroky. V jednom momente sa dokonca sama postavila. Teraz je to však iné, pretože je manžel nezamestnaný a ja dostávam len symbolický opatrovateľský príspevok. Pobyt v špecializovaných centrách stojí mesačne 1200 eur, čo si v žiadnom prípade nemôžeme dovoliť,“ pokračuje.
Okrem poruchy hybnosti sa k DMO pridružujú aj iné ťažkosti a poruchy, medzi nimi aj mentálne postihnutie. Mozgová obrna má teda vplyv aj na ostatné oblasti ako reč, vnímanie či emocionalita. V tomto smere sa Natálke venuje aj jej starý otec Milan (59). Ako sám hovorí, dievčatko je aj napriek svojej chorobe veľmi učenlivé.
„Pomáham jej opisovať písmenká, ona ich podopisuje, dám jej aj kresliť rôzne tvary a cvičí si motoriku. Stále má veľkú radosť, keď sa naučí niečo nové,“ hovorí hrdý dedko.

Rodina sa snažila Natálke zabezpečiť potrebné rehabilitácie aj prostredníctvom zdravotných poisťovní. Tie však pobyt v špecializovaných centrách nepreplácajú.
„Skúšali sme všetko, no všade nám len povedali, že tieto rehabilitácie neuhradia. Povedali, že nám nemajú ako pomôcť,“ rozpráva Jana.
Ministerstvo: Oslovte poisťovne
Podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky sa má rodina obrátiť na zdravotné poisťovne.
„Zdravotný stav pacienta pozná najlepšie jeho ošetrujúci lekár, s ktorým treba konzultovať akúkoľvek zmenu zdravotného stavu a postupy s ním súvisiace. Zároveň odporúčame v prípade potreby poradiť sa o alternatívach na liečbu aj so zdravotnou poisťovňou, kde je pacient poistený. Tá mu odporučí možné varianty a alternatívy hradené z verejného zdravotného poistenia,“ uvádza Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.
Musia spĺňať podmienky
Ako však uvádza Matej Štepianský, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera, v prípade žiadosti o finančnú podporu je potrebné spĺňať konkrétne podmienky poisťovne.
„Zdravotná poisťovňa uhrádza poskytnutú zdravotnú starostlivosť tým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, s ktorými má uzatvorenú zmluvu. Úhrada je možná aj v prípade, že poskytovateľ nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou. V takomto prípade je zavedený postup, podľa ktorého si pacient za ošetrenie zaplatí sám a zdravotná poisťovňa mu poskytne príspevok na ošetrenie u nezmluvného lekára. Zároveň je potrebné, aby pacient požiadal zdravotnú poisťovňu o súhlas s úhradou vopred, minimálne 10 dní pred ošetrením. V oboch prípadoch je však potrebné, aby poskytovateľ mal aj štatút poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Bez tejto podmienky nie je možné uhrádzať starostlivosť z verejného zdravotného poistenia,“ uvádza Štepianský.
Union: Na Slovensku sú uhrádzané
Zdravotná poisťovňa Union však informuje, že rehabilitačné cvičenia by mali byť na Slovensku poisťovňami preplácané bez ohľadu na to, či ide o štátne alebo súkromné zariadenie.
„Na Slovensku je uhrádzaná ambulantná zdravotná starostlivosť v odbore fyzio-terapia a rehabilitácia podľa tzv. katalógu zdravotných výkonov a je plne hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia priamo zmluvnému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti v súlade s príslušnými právnymi predpismi a zmluvne dohodnutými podmienkami, nezávisle od toho, či ide o štátne alebo súkromné zariadenie. Rovnako je možné poskytovať a uhrádzať liečbu aj na lôžkových oddeleniach v zmluvných zariadeniach. Liečbu indikuje lekár v príslušnom odbore a závisí od individuálneho zdravotného stavu pacienta,“ uvádza Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union poisťovne.
Zdravotný stav sa jej zhoršil
To, že Natálka už viac ako rok nenavštívila odborníkov, sa odzrkadlilo aj na jej zdravotnom stave. Po dlhodobých absenciách rehabilitácií nastal u mladého dievčaťa regres.
„Zhoršilo sa jej to. Natálka potrebuje pravidelnú starostlivosť odborníkov, aby napredovala a nezabudla, ako správne chodiť. Každým dňom to je s ňou však horšie a horšie. Slabne. Je to pre nás ťažké. Náklady na rehabilitácie sú však pre nás až príliš vysoké. Neviem, čo budeme robiť,” hovorí so slzami v očiach.
Rodina požiadala o pomoc aj rôzne charitatívne organizácie. U väčšiny z nich sa však nachádzajú na čakacej listine. Aktuálne im mesačne na Natálkine rehabilitácie prispieva nadácia Dobrý anjel.
„Má obrovskú chuť žiť“
„Nadácia Dobrý anjel prispieva každý mesiac rovnakou sumou každej schválenej rodine v núdzi. V tomto mesiaci išlo presne o 2876 rodín, pričom pridelená suma pre jednu rodinu bola 148 eur,“ uvádza marketingová manažérka Dobrého anjela Ľudmila Kolesárová.
Rodina Natálky spoločne hovorí, že podľa odborníkov potrebuje ideálne aspoň tri takéto pobyty ročne, aby začala sama chodiť.
„Chcem len, aby moja dcéra chodila. Ona má obrovskú chuť žiť, no potrebuje predovšetkým starostlivosť odborníkov,“ zakončila matka Jana.