Pred štvrťstoročím ovládli Slovenský pohár vo futbale

V rokoch 1993 – 2000 hrali futbalisti Humenného v najvyššej Slovenskej futbalovej lige.

Futbalisti FC Chemlon Humenné. Futbalisti FC Chemlon Humenné. (Zdroj: youtube.com)

HUMENNÉ. Bolo to najúspešnejšie obdobie humenského futbalu. Najúspešnejšou sezónou pre futbalistov spod Vihorlatu bola sezóna 1995/96.

FC Chemlon Humenné v 1. slovenskej futbalovej lige v sezóne 1995/96 obsadil siedmu priečku tabuľky a stal sa aj víťazom Slovenského pohára. Po 22. kolách v základnej časti skončili na siedmej priečke a dostali sa tak do skupiny o záchranu. V nej si siedme miesto poistili.

V 32 zápasoch sa tešili z víťazstva trinásťkrát. V piatich dueloch sa zrodila remíza a trpkosť prehry okúsili v štrnástich zápasoch.

Finále Slovenského pohára v sezóne 1995/96:

FC Spartak Trnava – FC Chemlon Humenné 1:2 (0:0)
Góly: 77.Formanko – 54.Ľubarskij, 65.Mati
Rozhodovali: Ihring – Zvolánek, Stredák.
ŽK: Valkučák – Mačák, Radványi, Kapko, Ujlaky, Karhan
Divákov: 10 702, Hralo sa vo Vranove nad Topľou

FC Spartak Trnava: Fišan – Tibenský – Kapko, Karhan, Végh – Bališ, Šimon, Kostka, Ujlaky – Mačák (75. Soták), Radványi (60. Formanko). Tréner: Karol Pecze
FC Chemlon Humenné: Buček – Boljat – Sivý (61. Sciranka), Dzúrik, Hanc – Valkučák, Súkenník, J. Sovič, Tomovčík – Ľubarskij, Mati. Tréner: Andrej Daňko

Finále 27. ročníka Slovenského pohára sa hralo vo Vranove nad Topľou. Futbalisti Humenného mali trošku navrch, ale šance Ľubarského, Matiho a Vakučáka zneškodnil výborný brankár Spartaka Stanislav Fišan. Trnavčania to skúšali Kostkom, Šimonom a Ujlakym, ale ich príležitosti neskončili v sieti a polčas sa tak skončil nerozhodne 0:0.

Deväť minút po prestávke sa dočkali gólu východniari, keď si Ľubarskij pred pokutovým územím vymenil loptu so Súkenníkom, ten mu ju vrátil a ostrostrelec Humenného vyškolil trnavskú obranu a krížnou prízemnou strelou otvoril skóre 0:1.

O jedenásť minút to už bolo o dva góly. Ľubomír Mati v súboji v strede ihriska získal loptu a prešiel s ňou až dovnútra šestnástky a bombou vymietol ľavý horný roh Fišanovej brány 0:2.

Humenčania zaslúžene viedli, ale trinásť minút pred koncom zápasu sa dočkala aj Trnava. Soták bol na ihrisku dve minúty a v 77. minúte našiel jeho center vnútri šestnástky Formanka a ten volejom pod brvno prekonal Bučeka 1:2.

Hral sa vynikajúci futbal a hra sa prelievala z jednej stany na druhú. Gólovo sa už nepresadili Mati ani Valkučák a na druhej strane nedvíhal ruky nad hlavu Július Šimon. Slovenský pohár tak prekvapujúco po prvýkrát v histórií získali hráči Chemlonu Humenné a dá sa povedať, že zaslúžene.

Zápasy Pohára víťazov pohárov – predkolo

Humenčania natrafili v predkole PVP (Pohár víťazov pohárov) na albánsky celok Flamurtari Vlora. Po víťazstvách 1:0 doma a 2:0 vonku postúpili do prvého kola tejto prestížnej súťaže.

Predkolo PVP (prvý zápas): štvrtok 8. augusta 1996

FC Chemlon Humenné – Flamurtari Vlora (Alb.) 1:0 (0:0)
Góly:
71.Ľubarskij
Rozhodovali: Sedláček – Gerhard Gerstenmayer (všetci Rakúsko)
ŽK: Sovič, Dzúrik – Alliu, Preloši, Medili, Fakaj
Divákov: 9 000

FC Chemlon Humenné: Buček – Boljat – Dzúrik, Hanc – Sivý (65. Lukáč), Súkenník, Valkučák, Tomovčík, Sovič – Ľjubarskij, Mati. Tréner: Andrej Daňko
Flamurtari Vlora: Arapi – Alliu, Daullja, Cipi, Behari – Fakaj (72. Mehilli), Mukaj, Prenga, Perloshi – Kuschta, Vito (88. Bajrami)

Pre klub spod Vihorlatu to bola premiéra na európskej scéne s finalistom Albánskeho pohára Flamurtari Vlora. V jeho radoch hralo päť seniorských a dvaja juniorskí reprezentanti krajiny. Domáci začali zápas lepšie, ale Mati sa v troch sľubných šanciach nepresadil. Najväčšou oporou hostí bol brankár Arapi, ktorého neprekonal ani Súkenník, Boljat a Mati.

Hostia sa spoliehali len na rýchle brejky a šesť minút pred koncom prvého polčasu im aj vyšiel, keď Kušta zblízka neprekonal Bučeka, ktorý jeho strelu chytil. V závere Matiho hlavičku do šibenice zmaril Arapi v bráne hostí.

Nástup do druhého polčasu mali Humenčania výborný. Dvakrát aj prekonali Arapiho v bráne, v 47. a 52. minúte, ale oba presné zásahy boli z postavenia mimo hry. Chemlon vytrvalo útočil a nakoniec sa dočkal v 71. minúte, keď Ľubarskij opakovanou strelou trafil k pravej žrdi 1:0. Do konca zápasu sa už domáci nepresadili a do odvety si zbalili výsledok 1:0.

Predkolo PVP (druhý zápas): štvrtok 22. augusta 1996:

Flamurtari Vlora (Alb.) – FC Chemlon Humenné 0:2 (0:0)
Góly:
48. Ľubarskij, 53. Valkučák
Rozhodovali: Attila Juhos – András Hrabovszky, László Cserna (Všetci Maďarsko), ŽK: Mehilli, Alliu, Muka – Sciranka
Divákov: 5 000

Flamurtari Vlora: Arapi (62. Gjeloshi) – Alliu, Daullja, Cipi, Behari (62. Diamanti) – Mehilli, Mukaj (67.Bajrami), Prenga, Perloshi – Kushta, Vito. Tréner: Leonidha Çuri
FC Chemlon Humenné: Buček – Boljat – Dzúrik, Hanc – Sivý (78. Gadžo), Valkučák, J. Sovič, Sciranka – Tomovčík, Ľubarskij, Mati (66. Lukáč, 75. Kiss). Tréner: Andrej Daňko

V prvom polčase sa hráči Chemlonu nepresadili, aj keď mali viac z hry a viac gólových šancí. Tri minúty po prestávke prekonal brankára Arapiho – kto iný ako Ruslan Ľubarskij, a keď sa k nemu pridal o päť minút aj Jozef Valkučák, bolo o postupujúcom do prvého kola rozhodnuté. Neskôr ešte pálil z dobrej pozície Mati nad a ďalšie tri šance spálil Ľubarskij.

Prvé kolo PVP

V 1. kole PVP sa stretli futbalisti Humenného s gréckym klubom AEK Atény. V dvoch zaujímavých zápasoch ale postupoval favorit z Grécka. Humenné sa v druhom zápase na domácej pôde ujalo vedenia už v 19, sekunde zápasu gólom legendy klubu Pavla Diňu, no ani kvalitný výkon vo zvyšku zápasu im nestačil na postup.

Prvé kolo PVP (prvý zápas): 12. september 1996

AEK Atény – FC Chemlon Humenné 1:0 (1:0)
Góly:
45+.Batista
Rozhodovali: Čebotarev (RUS)
ŽK: Kecbaja, Batista, Marcelos – Sovič
Divákov: 30 000

AEK Atény: Atmatsidis – Kostenoglou – Borbokis (80. Kopitis), Dobos (46. Manulas), Kasapis – Kostis, Savevski, Maladenis, Kecbaja – Nikolaidis (62. Marcelos), Batista

FC Chemlon Humenné: Buček – Boljat – Dzúrik, Hanc – Sivý, Súkenník, Sovič, Valkučák (52. Mati), Tomovčík 82. M. Lukáč) – Kiss (52. Diňa), Ľubarskij. Tréner: Andrej Daňko

Futbalisti spod Vihorlatu začali dobre a nepustili celý prvý polčas gréckeho futbalového vicemajstra a víťaza Superpohára v prvom zápase 1. kola PVP k vážnejšiemu tlaku.

Hráči Humenného síce prakticky neopustili vlastnú polovicu, ale ich obrana bola konsolidovaná. Gréci sa dočkali až v tretej minúte nadstaveného času v prvom dejstve. Savevski zahrával priamy kop, keď jeho center posunul pred bránu Dobos a Batista zblízka prekonal Bučeka 1:0.

Ani druhý polčas si nevytvoril grécky tím výraznejšiu gólovú šancu, hoci mal optickú prevahu. V 70. min sľubne prenikal do šestnástky Sovič, ale z uhla mieril vedľa. V závere výborne chytajúci Buček ľahko vyrazil priamy kop Barbakisa, šancu Gruzínca Kecbaju i gólovú strelu Kostisa minútu pred koncom, keď predtým zachránila jeho bránu žrď.

Futbalisti Humenného si udržali pred odvetou nečakane sľubnú postupovú príležitosť.

Prvé kolo PVP (druhý zápas): 26. september 1996

FC Chemlon Humenné – AEK Atény 1:2 (1:2)
Góly:
1. Diňa – 18. Nikolaidis, 44.Batista
Rozhodovali: Beušan (Chorv.)
ŽK: Boljat, Tomovčík, Sivý, Valkučák – Kostenoglu, Savevski, Maladenis.
Divákov: 14 200

FC Chemlon Humenné: Buček – Boljat (65. Sciranka) – Gadžo (63. Kiss), Dzúrik, Hanc – Valkučák, Súkenník (46. Mati), Diňa, Sivý – Tomovčík, Ľubarskij. Tréner: Andrej Daňko
AEK Atény: Atmatsidis – Kostenoglu – Borbokis, Manolas, Kassadis – Vlachos, Kecbaja (73. Kopitsis), Savevski – Batista, Nikolaidis, Kostis (46. Maladenis).

Jednogólové manko z Grécka zmazali Humenčania už v 19. sekunde zápasu, keď sa volejom presadil Pavol Diňa po Ľubarského centri 1:0. V 11. min fauloval Boljat Kecbaju a hlavný rozhodca odpískal pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil sám postihnutý Kecbaja, ale Buček smer jeho strely vystihol.

O sedem minút už bolo ale vyrovnané gólom Nikolaidisa a Chemlon Humenné musel vsietiť na postup ešte dva góly. V závere prvého polčasu ale inkasovali bielo-modrí po druhý krát, keď Batista preloboval Bučeka v bráne domácich 1:2.

Hostia sa po góle v závere polčasu dostali na koňa, mali viac z hry, ale ich akcie končili ešte pred pokutovým územím.

Po hodine hry prišli chvíľky Chemlonu. Najskôr sa v dobrej pozícii ocitol Mati, no pridlho váhal so strelou a vzápätí Valkučákov jemný center hlavičkoval do brány Ľubarskij, ale Atmatsidis loptu akrobaticky stiahol.