Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Panský dvor v Sečovciach priniesol pre obyvateľov dôstojné bývanie

Zdá sa vám, že na vás z každej strany doliehajú negatívne a mätúce správy? Nevidíte pohyb, nový život, impulz, pozitívnu zmenu?

Mesto Sečovce však má aj svoje krásne svetlé body a pozitívne procesy, ktoré sa v ňom dejú. Ukážkovým príkladom je rekonštrukcia a nadstavba bytoviek na Bačkovskej ulici. Práve tie prispeli nádychu a oživeniu samotného centra mesta.

Z miesta asociálov nový raj bývania

Päť bytových domov, ktoré tvoria celý areál, bolo dlhé roky chátrajúcich. Miesto svojho pobytu tam mali tak asociáli, ako aj ľudia, ktorí si nič nevedia vážiť. Aj tak bola čierna diera priamo, ako päsť na oko, v najlukratívnejšej časti mesta.

Zmena nastala v roku 2014. Do tohto roku spadá projekt, ktorý si dal za cieľ obnovu tohto areálu. Cieľ bol jasný: obnova a príjemné bývanie pre mladé rodiny nielen z mesta, ale aj širšieho okolia. Počiatky boli rozpačité, verejnosť pristupovala k sľubom skepticky. Niet sa čo čudovať, keď mnoho predošlých sľubov ostalo nenaplnených a odniesol ich čas.

Prvé náznaky toho, že tentoraz to nebude len o prázdnych sľuboch, sa objavili v roku 2018. Práve vtedy prišli medzi bytovky prvé stavebné stroje. Rekonštrukcia sa postupne začala pretavovať z papiera do reality. Prvá stavebná úprava bola realizovaná na dome v severnej časti areálu. Výsledkom bolo 16 nových bytov. Tie sú dnes domovom spokojných nájomníkov.

Žijú si po „pansky“. Obývajú totiž Panský dvor

Vynovený a zrevitalizovaný areál bytoviek, ktoré sa nachádzajú na Bačkovskej ulici, sa nazýva Panský dvor. Pomenovanie nie je náhodné, ale priamo sa spája s bohatou históriou mesta. Podľa dostupných historických prameňov sa mal na tomto mieste nachádzať pomerne rozsiahly kamenný kaštieľ so štyrmi vežami a rozsiahlou podzemnou pivnicou. Jeho história môže mať počiatky až v 14. storočí, avšak známymi sú až majitelia zo 17. storočia. „Sečovský mestský hrad,“ aj to je pomenovanie v niektorých historických prameňoch. Tento hrad mal byť opevnený a obkolesený vysokým kamenným plotom, bol miestom stretávania sa šľachticov, organizovali tu hostiny, nocovali tu vzácne návštevy. Podľa dostupných historických prameňov v roku 1650 v kaštieli prenocoval Ján Amos Komenský pri svojej ceste do Sárospataku.

Postupný úpadok a nový nádych

Ruiny, ktoré z kaštieľa ostali, sa stali v roku 1955 miestom výstavby bytových domov. V južnej časti vznikli obchody so vstupom z hlavnej ulice. Byty, ktoré sa tu nachádzali, boli vnímané ako luxusné. Ich obyvateľmi boli najmä úradníci, učitelia a lekári. Zub času sa však pod ne podpísal, postupne začali chátrať, obyvatelia ich opúšťať. Neskôr boli už len sociálnymi bytmi.

Túto skutočnosť zlomil až rok 2014. Vtedy do hry prišla spoločnosť Five Elements, ktorá bytový komplex kúpila. O štyri roky neskôr ho začala rekonštruovať. Pred očami Sečovčanov začala úplná zmena, keď dvojpodlažné bytové domy boli zvýšené o ďalšie dve podlažia a vznikli nové byty. Areál začal ožívať a dostal meno podľa historického posolstva tohto miesta – Panský dvor.

Obnovené bytovky dali mestu nový nádych i podobu

Za výstavbou a revitalizáciou areálu Panský dvor stojí PaedDr. Dominik Frajkor. Je konateľom spoločnosti, ktorá bytovky revitalizuje. V krátkom rozhovore odpovedal na otázky, ktoré zaujímajú obyvateľov mesta Sečovce.

Vašu snahu a vzťah k mestu už vidíme priamo na revitalizácii Panského dvora. Boli to dôvody, prečo ste sa rozhodli realizovať projekt Panský dvor?

Som lokálpatriot. V Sečovciach som chodil do školy a neskôr som tu začal svoju životnú púť a podnikateľskú činnosť. Stále som považoval naše mesto za malé regionálne centrum a bolo mi ľúto, že túto pozíciu pomaly stráca. V roku 2014 mesto vyhlásilo výzvu na odpredaj majetku na Bačkovskej ulici a vo mne sa zrodila myšlienka skĺbiť podnikanie s dobrou vecou a byť nápomocným mestu a jeho občanom. Rozhodol som sa o bytovky uchádzať a prihlásil som sa do súťaže. Bola to výzva a príležitosť aj pre mňa samého, uskutočniť svoje myšlienky a urobiť niečo pozitívne pre mesto Sečovce.

Stav areálu bol žalostný. A „páčil“ sa najmä asociálom. Verili ste v úspech svojho rozhodnutia? Nemali ste obavy z toho, ako sa to podarí?

Netušil som, aké ťažké kroky ma na ceste za cieľom čakajú. Neodradili ma ani prvé problémy, a to i vďaka mojej povahe, ktorá mi nedovolila poľaviť. Som tvrdohlavý, a ak si niečo zaumienim, snažím sa vynaložiť celú svoju energiu na dosiahnutie cieľa. Zažil som aj pády a nepríjemnosti, no tie ma ešte viac vyburcovali do boja. Posúvala ma vpred myšlienka na pozitívnu zmenu. Dnes už môžem povedať, že žiaden z týchto krokov nebol márny a výsledky, ktoré sú viditeľné ma nabíjajú novou energiou a posúvajú k novým cieľom.

Výsledok je na svete, ale otázne je aj to, ako ste získali areál do vlastníctva spoločnosti. V meste sa hovorieva, že ste ho kúpili za jedno euro. Je to tak?

Som rád, že som dostal túto otázku, pretože sa mnoho vravu a šumu dostalo aj ku mne samotnému. Mrzí ma skutočnosť neprajného spôsobu komunikácie, či vykonštruovaných teórií. Napočúval som sa ich veľa, či už na moju osobu, alebo na projekt, ktorý realizujem. Nezmením reči, ani myslenie neprajníkov. No zastávam názor, že výsledky, ktoré môže vidieť každý, kto okolo bytoviek prechádza, vravia sami za seba.

Ako teda samotný predaj bytoviek prebiehal?

V roku 2014, keď mesto vyhlásilo verejnú súťaž na odpredaj majetku, neváhal som ani sekundu a moje rozhodnutie bolo, že do toho idem. Považoval som to za výzvu. Začal sa kolobeh starostí, množstva papierovačiek a byrokracie. Keďže bývalé vedenie mesta malo iné záujmy, verejná súťaž bola zrušená a nakoniec bola vyhlasovaná opakovane až štyrikrát. Trvalo to celý rok, teda nebolo to robené narýchlo a v tichosti, ako sa rozpráva. Tieto informácie sú verejne známe a dostupné každému na internetovej stránke mesta. Opakovanú súťaž je možné považovať za určitú formu verejnej obchodnej dražby. Záujemcov o areál bolo viacero, no nakoniec areál získala firma Five Elements, na ktorej čele stojím. Kúpna zmluva je zverejnená k nahliadnutiu a každý si to môže overiť.

Projekt je už na pohľad veľkolepý a skvelý. Odkiaľ ste však získali zdroje na jeho financovanie?

Získať zdroje na financovanie tohto projektu bolo ďalším tvrdým orieškom. V prvej fáze som ani len netušil, že vízia, ktorú som mal, v žiadnej banke neobstojí a takouto formou sa cesta uberať nemôže. Predstava o financovaní nájomných bytov nebola pre žiadnu banku zaujímavá. Vtedy banky ani nepoznali financovanie v podobe poskytnutia úveru k výstavbe nájomných bytov. Jediné, čo mi ponúkli, bolo developérstvo, čiže výstavbu a následný predaj bytov. No o takéto niečo som sa neusiloval, pretože to nebolo pre mňa zaujímavé. Moja predstava bola jasná – chcem postaviť nájomné bývanie, keďže je ho nedostatok a nie každá rodina si môže dovoliť v dnešnej dobe kúpu vlastného bytu, čo mi potvrdili i nájomníci, dnes už bývajúci na Panskom dvore.

Akou cestou ste sa teda v otázke financovania vybrali?

Išiel som ďalej hlavou proti múru a absolvoval som rokovania s top manažmentom viacerých bánk v ich centrálach. Tam som znova zistil, že cez banku to skutočne nijako nepôjde. No aj takéto stretnutia mali svoje opodstatnenie, pretože vedenie bánk zistilo, že produkt úveru na nájomné byty budú chcieť zaviesť do svojej ponuky. Obrátil som sa teda na štát a na fondy EÚ, ako na ďalšiu z možností financovania. Dostať sa na ministerstvo nie je jednoduché a dalo mi to zabrať. Skúsenosti z podnikania ma naučili mnoho, a tak som začal potupne prechádzať ministerstvo po ministerstve, od dverí k dverám a pokúšal sa nájsť možnosť financovania. Európske fondy sú v oblasti bytov nastavené na mestá a obce, ale nie na firmy. Tie som teda nemohol využiť a hľadal som ďalej. Nasmerovali ma však na Štátny fond rozvoja bývania a to je miesto odkiaľ som získal úver na financovanie nášho projektu.

Pomohlo Vám finančne aj mesto so svojimi prostriedkami?

Nie. Mesto sa na projekte nepodieľa a za projektom sú len spomínané prostriedky a moja vytrvalosť a úsilie spojiť podnikateľské zámery so sociálnym aspektom.

Zaznelo v meste aj to, že obyvatelia za projektom vidia úlohu bývalého primátora Jozefa Gamráta. Môžete potvrdiť, že má v projekte podiel alebo úlohu?

Nestretol som sa s takouto klebetou, no moja reakcia na ňu znie, že v projekte pán J.G. nemá žiaden podiel, úlohu ani spoluúčasť. Za projektom stojím len ja a moja firma.

Panský dvor je už doslova a do písmena panským. Aké sú Vaše ďalšie zámery?

Zámerov je mnoho. Chcem dokončiť tento areál a zmeniť vzhľad mesta. Máme za sebou prvú etapu projektu, kde sú zrekonštruované dva bytové domy. Teraz sme v druhej fáze, kde pokračujeme s revitalizáciou ďalšieho domu. Záver bude patriť hlavnej budove, ktorá leží pri hlavnej ceste, sú v nej obchody a teda vytvára vzhľad centra mesta. Zmena sa realizuje aj v obnove priľahlých plôch, výsadbou zelene a miesta pre oddych. Pracujeme nad myšlienkou osadenia domčekov pre hmyz s náučnými tabuľami, ktoré poslúžia aj ako poznávacia funkcia vo forme náučného chodníka pre deti z oblasti ekológie a environmentalistiky. Chceme vytvoriť areál, ktorý bude príjemným miestom pre bývanie, odpočinok a zároveň zvýši kultúrnosť mesta.

Najčítanejšie na My Zemplín

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
     2. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
     3. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
     4. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
     5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
     6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
     7. Sledujte príjem živín u starých rodičov
     8. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
     1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
     2. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
     3. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
     4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
     5. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
     6. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
     7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
     8. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
     1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 579
     2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 591
     3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 853
     4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 475
     5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 422
     6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 363
     7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 045
     8. Sledujte príjem živín u starých rodičov 1 375

     Blogy SME

     1. Eva Gallova: Pripravujete sa na zimu bez plynu?
     2. Marek Kytka: Slafkovský s Mešárom zažili neúspešný debut ... Tatar skóroval hneď v úvode prípravy!
     3. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody
     4. Ján Zelenák: e ako E
     5. Karol Bujaček: Experiment, Vlna, Leviatan: Tri filmy, ktoré si človek zapamätá
     6. Jozef Sitko: Klamali včera, klamú viac dnes a šíria chaos i strach
     7. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
     8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
     1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 305
     2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 667
     3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 969
     4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 360
     5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 4 023
     6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 3 516
     7. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 454
     8. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 3 382
     1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
     2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
     3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
     4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
     5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
     6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
     7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
     8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy z MY Zemplín

     Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


     (PR) 21 h

     Tipni si a vyhraj, registrácia je grátis.


     22. sep
     Svätá Tekla posledné jablko zjedla, hovorí pranostika, viažuca sa k 23. septembru.

     V septembri nastáva astronomická jeseň. Záhradkári zbierajú a spracovávajú úrodu a pripravujú sa na prichádzajúci koniec sezóny.


     21. sep
     Ilustračná fotografia.

     Trápia vás úzkosti či depresia? Neviete sa vysporiadať so samotou či naopak prílišnou pozornosťou okolia? Netušíte, ako sa pohnúť ďalej po rozvode? Spýtajte sa v našej bezplatnej psychologickej poradni.


     19. sep

     Najčítanejšie články MyRegiony.sk

     Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


     25. sep

     Obyvatelia miestnej komunity nedovolili hliadke odísť. Postavili sa pred služobné auto a niektorí trieskali do kapoty. Tvrdili, že oheň založili kvôli romantike.


     25. sep

     Na trase nedávno skončilo auto, zranilo cyklistov.


     25. sep

     Tridsaťdvaročný útočník HKM Zvolen, účastník troch MS v hokeji spomína na svoju kariéru.


     23. sep

     Blogy SME

     1. Eva Gallova: Pripravujete sa na zimu bez plynu?
     2. Marek Kytka: Slafkovský s Mešárom zažili neúspešný debut ... Tatar skóroval hneď v úvode prípravy!
     3. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody
     4. Ján Zelenák: e ako E
     5. Karol Bujaček: Experiment, Vlna, Leviatan: Tri filmy, ktoré si človek zapamätá
     6. Jozef Sitko: Klamali včera, klamú viac dnes a šíria chaos i strach
     7. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (2): Hollywood v púšti
     8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny?
     1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 305
     2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 667
     3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 969
     4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 360
     5. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 4 023
     6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 3 516
     7. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 454
     8. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 3 382
     1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
     2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
     3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
     4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
     5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
     6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
     7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
     8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

     Už ste čítali?