Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Panský dvor v Sečovciach priniesol pre obyvateľov dôstojné bývanie

Zdá sa vám, že na vás z každej strany doliehajú negatívne a mätúce správy? Nevidíte pohyb, nový život, impulz, pozitívnu zmenu?

Mesto Sečovce však má aj svoje krásne svetlé body a pozitívne procesy, ktoré sa v ňom dejú. Ukážkovým príkladom je rekonštrukcia a nadstavba bytoviek na Bačkovskej ulici. Práve tie prispeli nádychu a oživeniu samotného centra mesta.

Z miesta asociálov nový raj bývania

Päť bytových domov, ktoré tvoria celý areál, bolo dlhé roky chátrajúcich. Miesto svojho pobytu tam mali tak asociáli, ako aj ľudia, ktorí si nič nevedia vážiť. Aj tak bola čierna diera priamo, ako päsť na oko, v najlukratívnejšej časti mesta.

Zmena nastala v roku 2014. Do tohto roku spadá projekt, ktorý si dal za cieľ obnovu tohto areálu. Cieľ bol jasný: obnova a príjemné bývanie pre mladé rodiny nielen z mesta, ale aj širšieho okolia. Počiatky boli rozpačité, verejnosť pristupovala k sľubom skepticky. Niet sa čo čudovať, keď mnoho predošlých sľubov ostalo nenaplnených a odniesol ich čas.

Prvé náznaky toho, že tentoraz to nebude len o prázdnych sľuboch, sa objavili v roku 2018. Práve vtedy prišli medzi bytovky prvé stavebné stroje. Rekonštrukcia sa postupne začala pretavovať z papiera do reality. Prvá stavebná úprava bola realizovaná na dome v severnej časti areálu. Výsledkom bolo 16 nových bytov. Tie sú dnes domovom spokojných nájomníkov.

Žijú si po „pansky“. Obývajú totiž Panský dvor

Vynovený a zrevitalizovaný areál bytoviek, ktoré sa nachádzajú na Bačkovskej ulici, sa nazýva Panský dvor. Pomenovanie nie je náhodné, ale priamo sa spája s bohatou históriou mesta. Podľa dostupných historických prameňov sa mal na tomto mieste nachádzať pomerne rozsiahly kamenný kaštieľ so štyrmi vežami a rozsiahlou podzemnou pivnicou. Jeho história môže mať počiatky až v 14. storočí, avšak známymi sú až majitelia zo 17. storočia. „Sečovský mestský hrad,“ aj to je pomenovanie v niektorých historických prameňoch. Tento hrad mal byť opevnený a obkolesený vysokým kamenným plotom, bol miestom stretávania sa šľachticov, organizovali tu hostiny, nocovali tu vzácne návštevy. Podľa dostupných historických prameňov v roku 1650 v kaštieli prenocoval Ján Amos Komenský pri svojej ceste do Sárospataku.

Postupný úpadok a nový nádych

Ruiny, ktoré z kaštieľa ostali, sa stali v roku 1955 miestom výstavby bytových domov. V južnej časti vznikli obchody so vstupom z hlavnej ulice. Byty, ktoré sa tu nachádzali, boli vnímané ako luxusné. Ich obyvateľmi boli najmä úradníci, učitelia a lekári. Zub času sa však pod ne podpísal, postupne začali chátrať, obyvatelia ich opúšťať. Neskôr boli už len sociálnymi bytmi.

Túto skutočnosť zlomil až rok 2014. Vtedy do hry prišla spoločnosť Five Elements, ktorá bytový komplex kúpila. O štyri roky neskôr ho začala rekonštruovať. Pred očami Sečovčanov začala úplná zmena, keď dvojpodlažné bytové domy boli zvýšené o ďalšie dve podlažia a vznikli nové byty. Areál začal ožívať a dostal meno podľa historického posolstva tohto miesta – Panský dvor.

Obnovené bytovky dali mestu nový nádych i podobu

Za výstavbou a revitalizáciou areálu Panský dvor stojí PaedDr. Dominik Frajkor. Je konateľom spoločnosti, ktorá bytovky revitalizuje. V krátkom rozhovore odpovedal na otázky, ktoré zaujímajú obyvateľov mesta Sečovce.

Vašu snahu a vzťah k mestu už vidíme priamo na revitalizácii Panského dvora. Boli to dôvody, prečo ste sa rozhodli realizovať projekt Panský dvor?

Som lokálpatriot. V Sečovciach som chodil do školy a neskôr som tu začal svoju životnú púť a podnikateľskú činnosť. Stále som považoval naše mesto za malé regionálne centrum a bolo mi ľúto, že túto pozíciu pomaly stráca. V roku 2014 mesto vyhlásilo výzvu na odpredaj majetku na Bačkovskej ulici a vo mne sa zrodila myšlienka skĺbiť podnikanie s dobrou vecou a byť nápomocným mestu a jeho občanom. Rozhodol som sa o bytovky uchádzať a prihlásil som sa do súťaže. Bola to výzva a príležitosť aj pre mňa samého, uskutočniť svoje myšlienky a urobiť niečo pozitívne pre mesto Sečovce.

Stav areálu bol žalostný. A „páčil“ sa najmä asociálom. Verili ste v úspech svojho rozhodnutia? Nemali ste obavy z toho, ako sa to podarí?

Netušil som, aké ťažké kroky ma na ceste za cieľom čakajú. Neodradili ma ani prvé problémy, a to i vďaka mojej povahe, ktorá mi nedovolila poľaviť. Som tvrdohlavý, a ak si niečo zaumienim, snažím sa vynaložiť celú svoju energiu na dosiahnutie cieľa. Zažil som aj pády a nepríjemnosti, no tie ma ešte viac vyburcovali do boja. Posúvala ma vpred myšlienka na pozitívnu zmenu. Dnes už môžem povedať, že žiaden z týchto krokov nebol márny a výsledky, ktoré sú viditeľné ma nabíjajú novou energiou a posúvajú k novým cieľom.

Výsledok je na svete, ale otázne je aj to, ako ste získali areál do vlastníctva spoločnosti. V meste sa hovorieva, že ste ho kúpili za jedno euro. Je to tak?

Som rád, že som dostal túto otázku, pretože sa mnoho vravu a šumu dostalo aj ku mne samotnému. Mrzí ma skutočnosť neprajného spôsobu komunikácie, či vykonštruovaných teórií. Napočúval som sa ich veľa, či už na moju osobu, alebo na projekt, ktorý realizujem. Nezmením reči, ani myslenie neprajníkov. No zastávam názor, že výsledky, ktoré môže vidieť každý, kto okolo bytoviek prechádza, vravia sami za seba.

Ako teda samotný predaj bytoviek prebiehal?

V roku 2014, keď mesto vyhlásilo verejnú súťaž na odpredaj majetku, neváhal som ani sekundu a moje rozhodnutie bolo, že do toho idem. Považoval som to za výzvu. Začal sa kolobeh starostí, množstva papierovačiek a byrokracie. Keďže bývalé vedenie mesta malo iné záujmy, verejná súťaž bola zrušená a nakoniec bola vyhlasovaná opakovane až štyrikrát. Trvalo to celý rok, teda nebolo to robené narýchlo a v tichosti, ako sa rozpráva. Tieto informácie sú verejne známe a dostupné každému na internetovej stránke mesta. Opakovanú súťaž je možné považovať za určitú formu verejnej obchodnej dražby. Záujemcov o areál bolo viacero, no nakoniec areál získala firma Five Elements, na ktorej čele stojím. Kúpna zmluva je zverejnená k nahliadnutiu a každý si to môže overiť.

Projekt je už na pohľad veľkolepý a skvelý. Odkiaľ ste však získali zdroje na jeho financovanie?

Získať zdroje na financovanie tohto projektu bolo ďalším tvrdým orieškom. V prvej fáze som ani len netušil, že vízia, ktorú som mal, v žiadnej banke neobstojí a takouto formou sa cesta uberať nemôže. Predstava o financovaní nájomných bytov nebola pre žiadnu banku zaujímavá. Vtedy banky ani nepoznali financovanie v podobe poskytnutia úveru k výstavbe nájomných bytov. Jediné, čo mi ponúkli, bolo developérstvo, čiže výstavbu a následný predaj bytov. No o takéto niečo som sa neusiloval, pretože to nebolo pre mňa zaujímavé. Moja predstava bola jasná – chcem postaviť nájomné bývanie, keďže je ho nedostatok a nie každá rodina si môže dovoliť v dnešnej dobe kúpu vlastného bytu, čo mi potvrdili i nájomníci, dnes už bývajúci na Panskom dvore.

Akou cestou ste sa teda v otázke financovania vybrali?

Išiel som ďalej hlavou proti múru a absolvoval som rokovania s top manažmentom viacerých bánk v ich centrálach. Tam som znova zistil, že cez banku to skutočne nijako nepôjde. No aj takéto stretnutia mali svoje opodstatnenie, pretože vedenie bánk zistilo, že produkt úveru na nájomné byty budú chcieť zaviesť do svojej ponuky. Obrátil som sa teda na štát a na fondy EÚ, ako na ďalšiu z možností financovania. Dostať sa na ministerstvo nie je jednoduché a dalo mi to zabrať. Skúsenosti z podnikania ma naučili mnoho, a tak som začal potupne prechádzať ministerstvo po ministerstve, od dverí k dverám a pokúšal sa nájsť možnosť financovania. Európske fondy sú v oblasti bytov nastavené na mestá a obce, ale nie na firmy. Tie som teda nemohol využiť a hľadal som ďalej. Nasmerovali ma však na Štátny fond rozvoja bývania a to je miesto odkiaľ som získal úver na financovanie nášho projektu.

Pomohlo Vám finančne aj mesto so svojimi prostriedkami?

Nie. Mesto sa na projekte nepodieľa a za projektom sú len spomínané prostriedky a moja vytrvalosť a úsilie spojiť podnikateľské zámery so sociálnym aspektom.

Zaznelo v meste aj to, že obyvatelia za projektom vidia úlohu bývalého primátora Jozefa Gamráta. Môžete potvrdiť, že má v projekte podiel alebo úlohu?

Nestretol som sa s takouto klebetou, no moja reakcia na ňu znie, že v projekte pán J.G. nemá žiaden podiel, úlohu ani spoluúčasť. Za projektom stojím len ja a moja firma.

Panský dvor je už doslova a do písmena panským. Aké sú Vaše ďalšie zámery?

Zámerov je mnoho. Chcem dokončiť tento areál a zmeniť vzhľad mesta. Máme za sebou prvú etapu projektu, kde sú zrekonštruované dva bytové domy. Teraz sme v druhej fáze, kde pokračujeme s revitalizáciou ďalšieho domu. Záver bude patriť hlavnej budove, ktorá leží pri hlavnej ceste, sú v nej obchody a teda vytvára vzhľad centra mesta. Zmena sa realizuje aj v obnove priľahlých plôch, výsadbou zelene a miesta pre oddych. Pracujeme nad myšlienkou osadenia domčekov pre hmyz s náučnými tabuľami, ktoré poslúžia aj ako poznávacia funkcia vo forme náučného chodníka pre deti z oblasti ekológie a environmentalistiky. Chceme vytvoriť areál, ktorý bude príjemným miestom pre bývanie, odpočinok a zároveň zvýši kultúrnosť mesta.

Najčítanejšie na My Zemplín

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 774
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 227
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 314
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 497
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 511
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 315
 7. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 232
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 177
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 123
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 686

Blogy SME

 1. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 2. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 3. Štefan Vidlár: Autority
 4. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 5. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 6. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 8. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 560
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 134
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 038
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 477
 5. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 977
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 863
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 758
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 667
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Zemplín

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


15 h

Keď sa v zime cítite na začiatku behu z pohľadu teploty pohodlne, budete mať problém! Konštatoval v našom podcaste odborník na behanie Rastislav Magna z Intersportu.


24. sep

Erik prezradil aj to, ako si neoficiálne musel zabezpečiť účasť na olympiáde.


23. sep

Na Martina Škrtela si posvietili tréneri. V akom zmysle, to sa dozviete v našom videopodcaste.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


24. sep

Môžete si pozrieť najvzácnejšiu hubu sveta.


21 h

Zároveň bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.


SITA 18 h

V lokalite nejde o prvý prípad stretnutia s medveďom.


TASR 26. aug

Blogy SME

 1. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 2. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 3. Štefan Vidlár: Autority
 4. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 5. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 6. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 8. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 560
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 134
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 038
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 477
 5. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 977
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 863
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 758
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 667
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?